جنوب توافق میلیون آمریکا میلادی اخبار اقتصادی و بازرگانی

جنوب: توافق میلیون آمریکا میلادی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی خوش‌بینی بورس احتیاط بازار ارز

بازارها در نخستین روز بعد از تحولات برجامی تصویر العمل هایی متفاوتی از خود نشان دادند. شاخص بورس با زیاد کردن ۴۴۲ واحدی مواجه شد و در سطح ۹۶ هزار و ۶۲۸ واحدی ق

خوش‌بینی بورس احتیاط بازار ارز

خوش بینی بورس احتیاط بازار ارز

عبارات مهم : ایران

بازارها در نخستین روز بعد از تحولات برجامی تصویر العمل هایی متفاوتی از خود نشان دادند. شاخص بورس با زیاد کردن ۴۴۲ واحدی مواجه شد و در سطح ۹۶ هزار و ۶۲۸ واحدی قرار گرفت. با وجود این، حجم پایین دادوستدها نشانه ای از تردید معامله گران بورس بود. این احتیاط به شکل جدی تری در بازار ارز وجود داشت. روز گذشته، ردپای سه جریان در بازار ارز به چشم می آمد که در هر سه چاشنی احتیاط برجسته بود. در چنین فضایی، دلار ۲۲ تومان از ارزش خود را از دست داد و به زیر سطح ۴ هزار و ۴۰۰ تومان رفت.

بازار سهام کشور در نخستین روز از هفته جاری با عبور از یک ابهام دیگر در مورد برجام (تمدید تعلیق تحریم های هسته ای از سوی آمریکا)، فضایی مثبت و رو به رشد را تجربه کرد که طی آن شاخص کل با زیاد کردن قابل توجه ۴۴۲ واحدی مواجه شد. به این ترتیب معادله رکود و افت عمومی قیمت ها در بازار عملا بعد از حدود دو هفته بر هم خورد. در این شرایط، هرچند حجم پایین داد و ستد سهام به عنوان یکی از نشانه های تردید در بین سرمایه گذاران قابل اشاره است ولی گزارش های ۹ ماهه شرکت ها در کنار اصلاح قیمت سهام طی روزهای گذشته و سطوح بالای قیمت مواد خام در بازارهای جهانی (برخی موارد نظیر نفت، مس و روی رکورد های چند ساله قیمت خود را شکسته اند) به عنوان محرک های بازگشت رونق به بورس مطرح هستند.

خوش‌بینی بورس احتیاط بازار ارز

خرید محتاط سهامداران

پس از تمدید تعلیق تحریم های هسته ای کشور عزیزمان ایران از جانب آمریکا در شامگاه جمعه، دیروز تا حدودی این ابهام از سر راه معاملات برداشته شد. این امر در کنار سطوح بالای قیمت کالاها در بازارهای جهانی، منجر به تقویت تقاضای سهام در گروه های مربوطه شد و رشد حدود ۵/ ۰ درصدی نماگر مهم بازار را به دنبال داشت. در نهایت شاخص کل در سطح ۹۶ هزار و ۶۲۸ واحدی قرار داده شد و بازدهی خود از ابتدای سال را مجددا به بیش از ۲۵درصد رساند. در عین حال ارزش پایین معاملات خرد سهام نشانه ای از تردید سهامداران بود.

بازارها در نخستین روز بعد از تحولات برجامی تصویر العمل هایی متفاوتی از خود نشان دادند. شاخص بورس با زیاد کردن ۴۴۲ واحدی مواجه شد و در سطح ۹۶ هزار و ۶۲۸ واحدی ق

ارزش معاملات خرد سهام دیروز به زحمت به ۱۲۹ میلیارد تومان می رسید. امری که نشان می دهد تردید ها همچنان فضای محتاطانه ای پیش روی بورس قرار داده اند. فضایی که البته تحت تاثیر گزارش های ۹ماهه شرکت ها می تواند رنگ و بوی رونق به خود بگیرد. به اعتقاد کارشناسان بازتاب محتوای گزارش های ۹ ماهه شرکت ها در تالار شیشه ای و همچنین پایداری قیمت ها در بازارهای جهانی می تواند به تدریج اعتماد و اطمینان سهامداران را جلب کند.

آینده ریسک ترامپ

ترامپ در شامگاه جمعه یک بار دیگر رای به تمدید تعلیق تحریم های هسته ای کشور عزیزمان ایران داد تا این ریسک سیستماتیک تا حد زیادی اثر منفی خود را در بازار سهام تخفیف دهد. هر چند اقدام ترامپ در شامگاه جمعه موجب تعویق ریسک های سیستماتیک در بورس شد، ولی همچنان نگرانی ها از این عنوان در معاملات مشهود بود.

در این میان باید واکنش‌ها آتی ترامپ را در دو نگاه بررسی کرد.در نگاه اول این امکان وجود دارد که ترامپ به صورت یکجانبه در مورد برجام تصمیم بگیرد و نظری مخالف دیگر قدرت های دنیا ارائه کند. نمونه این رفتارها را آمریکا در مورد بعضی مدیر جمهور های دیگر خود (نظیر روزولت و نیکسون) تجربه کرده و نتیجه های زیانبار آن را نیز در بلندمدت دیده هست. بر همین اساس شاید مشاهده تبعات تصمیم هایی از این دست بنا به تجربه تاریخی این کشور موجب شود، بدنه قدرت با یک واکنش‌ها عقلایی از چنین رفتارهای یکجانبه ای از سوی مدیر جمهوری آمریکا ممانعت به عمل آورد. اینجاست که نگاه دوم به واکنش‌ها ترامپ مطرح می شود. باید در نظر داشت پافشاری دیگر کشورهای درگیر در برجام در حفظ و پایبندی به آن، وحشت از انزوای آمریکا را میان مشاوران و دیگر ارکان هسته قدرت این کشور به وجود آورده هست. شاید همین امر بوده که تاکنون موجب حفظ برجام شده است هست. علاوه بر این ترامپ نشان داده که در بسیاری موارد تنها به ایراد حرف و سخن بسنده می کند و عملا چیزی در چنته جهت عملی کردن ندارد. تا جایی که حالا تصمیم های وی تصویر العمل های محسوسی در بین فعالان بازارهای سرمایه گذاری متفاوت به وجود نمی آورد. در این میان شاید مرور آخرین تجربه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مواجهه با این ریسک خالی از لطف نباشد.

خوش‌بینی بورس احتیاط بازار ارز

تجربه پیشین در مواجهه با ریسک برجام

مهرماه امسال بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ریسک اعلام نظر ترامپ در مورد پایبندی یا عدم پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام مواجه بود. این عنوان پیش از اعلام اظهار نظر مدیر جمهوری آمریکا موجب احتیاط سهامداران و همچنین افت عمومی قیمت سهام شد. با این حال در ادامه و با رد پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام از سوی وی، سهامداران به معاملات سهام اقبال نشان دادند. اقبالی که البته در ابتدا با احتیاط همراه بود. در نخستین روز های بعد از اعلام نظر مدیر جمهوری آمریکا و رد پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام تردید میان سهامداران مشهود بود با این حال به تدریج بعضی عوامل باعث شدند اعتماد سهامداران به معاملات زیاد کردن یابد تا یکی از عالی ترین دوران رونق بورس طی سال های اخیر رقم بخورد.

بازارها در نخستین روز بعد از تحولات برجامی تصویر العمل هایی متفاوتی از خود نشان دادند. شاخص بورس با زیاد کردن ۴۴۲ واحدی مواجه شد و در سطح ۹۶ هزار و ۶۲۸ واحدی ق

مهم ترین نقش در بازیابی اعتماد و اطمینان سهامداران را گزارش های عملکرد ۶ ماهه شرکت ها داشتند. در آن بازه زمانی انتشار گزارش های عملکرد شرکت ها با تعدیل مثبت چشمگیر سودآوری به خاص در گروه های کالایی همراه بود و این امر با کمرنگ کردن تدریجی اثر ریسک مزبور منجر به زیاد کردن تقاضا و رشد عمومی قیمت سهام شد. دوره کنونی نیز بی شباهت به دوره قبل نیست. اگر در آن دوره گزارش های ۶ماهه شرکت ها منجر به تقویت تقاضای سهام شد، حالا نیز گزارش های عملکرد ۹ ماهه شرکت ها می توانند محرکی جهت بازار سهام باشند.

با این حال تحت تاثیر چند عامل این دوره نمی تواند با رشد پرشتاب قیمت ها مانند آنچه در آن بازه زمانی مشاهده شد، همراه باشد. اول آنکه گزارش های ۹ ماهه این بار به طور قطع در مورد عمده شرکت های بورسی به قدرتمندی گزارش های ۶ ماهه شرکت ها نیست و در واقع درصد تعدیل های سودآوری مشابه قبل شوکه کننده نخواهد بود. علاوه بر این در دوره رونق اخیر (رشد حدود ۱۰ هزار واحدی شاخص کل)، قیمت عمومی سهام در سطوح بالاتری نسبت به مهرماه قرار گرفته هست. از سوی دیگر نقش عوامل غیراقتصادی در معاملات سهام هنوز مشهود هست. بنابراین، در مجموع می توان گفت که گزارش های ۹ ماهه شرکت ها در کنار حفظ سطوح فعلی قیمت ارز و همچنین پایداری قیمت مواد خام در بازارهای جهانی می تواند محرک معاملات سهام باشد با این حال سه عامل مذکور احتمالا جریانی با قدرت افزایش قبلی بورس ایجاد نخواهند کرد.

خوش‌بینی بورس احتیاط بازار ارز

اقبال مجدد سهامداران به کالایی ها

در معاملات دیروز سهام اقبال سهامداران به گروه های کالایی مشهود بود. در صدر این صنایع، فلزات اساسی قرار داشت. رشد قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی در هفته گذشته با کم رنگ شدن اثر ریسک سیستماتیک بعد از تمدید تعلیق تحریم ها از سوی آمریکا، دیروز منجر به اقبال سهامداران به سهام زیر مجموعه این گروه شد. «فولاد» و «فملی» با صدر نشینی در جدول نماد ها با بیشترین ارزش معاملات در صدر نمادها با بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص کل نیز قرار گرفتند. در نهایت شاخص این گروه ۲/ ۱ درصد رشد کرد و رتبه پنجم جدول بازدهی صنایع را به خود تخصیص داده شده است داد. مطابق آنچه در گزارش های پیشین «دنیای اقتصاد» گفته شد، سطوح بالای قیمت ها در بازارهای جهانی در کنار انتظارات از گزارش های مثبت عملکرد ۹ ماهه شرکت ها از سهام این گروه حمایت می کند. در تحولات اطراف بازارهای جهانی معاملات فلزات پایه در هفته گذشته با رشد مواجه شدند.

افت ارزش دلار به حمایت از این بازارها آمد. هر چند در آخر هفته تغییرات موجودی انبارها منجر به شدت یافتن فشار فروش شد تا این بازارها معاملات خود را نسبتا ضعیف به آخر برسانند. در نهایت قیمت هر تن مس با افت اندکی در سطح ۷۱۱۰ دلار ایستاد. قیمت روی و سرب نیز به ترتیب حدود ۳۳۹۰ دلار و ۲۵۶۰ دلار (در هر تن)گزارش شدند. این سطوح همچنان سطوح جذابی جهت اوضاع سودآوری شرکت های مربوطه به شمار می روند. از دیگر گروه های پیشتاز دیروز می توان به صنعت فرآورده های نفتی (پالایشی) اشاره کرد. معاملات این گروه دیروز در محدوده مثبتی معامله شد. رشد قیمت نفت و رسیدن قیمت آن به ۷۰ دلار در کنار رشد قیمت دلار مبادله ای همچنان بااهمیت ترین عوامل حمایت کننده از سهام این شرکت ها به شمار می روند. با فرض استمرار روند قیمت گذاری قیمت گذار(شرکت پالایش و پخش) می توان به اصلاح اوضاع سودآوری این شرکت ها امیدوار بود. شاخص گروه فرآورده های نفتی دیروز با ثبت رشد بیش از ۴/ ۱ درصدی رتبه چهارم جدول بازدهی صنایع بورسی را به خود تخصیص داده شده است داد.

اقبال به خودرویی ها

پربازده ترین صنعت بازار دیروز گروه خودرویی بود. این صنعت همچنین در صدر صنایع برتر بورسی قرار داشت. در این میان «خودرو» دیروز با ارتقای حدود ۳۵ واحدی شاخص سهام سومین نماد اثر گذار مثبت در محاسبه شاخص کل بود. به نظر می رسد با کنار رفتن ریسک های سیستماتیک، بعضی شرکت های این گروه بتوانند با اعتبار بنیادی در بازار سهام تظاهر کنند.

مروری بر آمار معاملات دیروز

در داد و ستدهای روز گذشته سرمایه گذاران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بیش از ۷۰۱ میلیون برگه سهم را دست به دست کردند. ارزش این مبادلات بیش از ۱۵۸ میلیارد تومان بود. از این میزان حدود ۱۲۹ میلیارد تومان به معاملات خرد سهام تخصیص داده شده است داشت. نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه، ملی مس، کشور عزیزمان ایران خودرو، صنعتی معدنی گل گهر و پالایش نفت تهران، بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل داشتند. این در حالی بود که نماد معاملاتی شرکت های پتروشیمی خلیج فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان با بیشترین تاثیر منفی مانع از رشد زیاد شاخص سهام شدند. همچنین دیروز گروه های ماشین و فلزات اساسی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند. در بازار دیروز ۱۶ صنعت با رشد شاخص و ۱۳ صنعت با افت شاخص به کار خود آخر دادند. گروه های خودرو، سایر واسطه گری مالی(لیزینگ)، سایر محصولات کانی غیر فلزی با رشد به ترتیب ۱/ ۲، ۲ و ۹/ ۱ درصدی عنوان پربازده ترین صنایع بورسی دیروز را به خود تخصیص داده شده است دادند. در برابر گروه ساخت دستگاه ها و وسایل ارتباطی، تامین آب، برق و گاز و شرکت های چندرشته ای صنعتی در قعر جدول بازدهی صنایع بورسی قرار گرفتند.صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای «خگستر»، «شپترو»، «شکلر» و «حتوکا» بود. در برابر نمادهای «لپارس»، «قهکمت»، «فلامی» و «بسویچ» با بیشترین کم کردن قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | آمریکا | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs